Kredi kartında limit krizi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kredi kartlarına müdahale edileceğine dair sözleri, bankalar ve müşteriler arasında büyük bir tedirginliğe yol açtı.

Kredi kartı limitlerinin aşağı çekileceğine dair iddialar:

Ekonomiyi sarsabilecek

Bankacılık sistemini zora sokacak

Müşterilerin harcama alışkanlıklarını olumsuz etkileyecek

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’ın görüşleri:

Aylık limiti 20 bin TL’nin altında kalan kredi kartları için sınırlama getirilmemesi gerektiğini savundu.

Lüks tüketime yönelik kredilere ve 100 bin TL’nin üzerinde limiti olan kartlara sınırlama getirilmesini önerdi.

Bu limitlerin hayatın bir parçası olduğunu ve kısıtlamanın akıldan bile geçmemesi gerektiğini vurguladı.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, özellikle aylık limiti 20 bin Türk Lirası’nın altında olan kredi kartları için herhangi bir sınırlama getirilmemesi gerektiğini belirtti. Tüketici kredilerinde 70 bin TL’ye, hatta 100 bin liraya kadar müdahale edilmemesini savunan Aran, bu tür limitlere kısıtlama getirilmemesi gerektiğini vurguladı.

Aran, limit getirilmesi gerekiyorsa, bunun lüks tüketime yönelik kredilere uygulanması gerektiğini ifade etti. Özellikle 100 bin liraya kadar limiti olan kartları bu tartışmanın dışında tutmanın daha doğru olacağını belirtti.

Cem Boyner’in Tepkisi:

İş insanı Cem Boyner, kredi kartına kısıtlama getirilmesi tartışmalarına ilginç bir yorumla katıldı. Boyner, nakit dışı ödemeleri teşvik etmek için “Nakdi ortadan kaldırmaktır” önerisinde bulundu.

Aran’ın sözlerine Linkedin üzerinden yanıt veren Boyner, nakit dışıyla mücadelenin en etkili yolunun alışverişte nakdi paranın tamamen ortadan kaldırılması olduğunu savundu.

Kredi kartı limitlerine müdahale konusundaki diğer görüşler:

Bazı ekonomistler, yüksek enflasyondan korunmak için bu adımın gerekli olduğunu savunuyor.

Bazı bankacılar ise, limitlerin düşürülmesinin kredi riskini artıracağını ve bankacılık sistemini zora sokacağını söylüyor.

Kredi kartı limitlerine müdahale konusundaki tartışmalar devam ediyor. Bu konudaki nihai kararın ne olacağını zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x