Kimileri Suudilerin fotoğraflara karşı bahanesine saklanıyor… Ronaldo’nun fotoğrafına izin var Atatürk’e yok

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın bugün Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynayacağı Süper Kupa Finali öncesi kriz yaşandı. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç’un Galatasaray derbisine çıkmak istedikleri Atatürk pankartının kabul edilmediğini açıklaması sonrası Suudi Arabistan otoritelerinin, İstiklal Marşı’nın okunmasına karşı çıktıkları ve Atatürk ile ilgili hiçbir şeyin stadyuma sokulmamasına dair karar aldığı kaydedildi. Böyle olunca Türkiye’nin iki en büyük kulübü maça çıkmama kararı alarak yurda dönüş için hazırlıklara başladı. Hem Süper Lig kulüplerinden hem de siyaset camiasından tepkiler yükseldi.

Organizasyonda Atatürk’e karşı sansür girişimi büyük bir infial yaratınca Türkiye’de kimileri Suudi Arabistan’da dinen yasak olduğu için fotoğraf, poster, heykel benzeri görsellere izin verilmediğini savundu.

Fakat Odatv’nin yaptığı araştırmaya göre ülkede böyle bir durum söz konusu olmadığı anlaşıldı. Öyle ki bu akşam oynanması planlanan Al-Ahwal Stadyumu’nda bile Cristiano Ronaldo ve Anderson Talisca’nın dev fotoğraflarının asılı olduğu görüldü.

Ayrıca Al Nassr takımının taraftar gruplarının da ellerindeki bayraklarda da çeşitli poster ve figürler olduğu daha önce fotoğraflanmıştı. Öyle ki Joker karakterinin bile dev pankartı maçtan önce açılmıştı.

İşte o kareler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir