Şişecam; Türkiye Tarsus, Kuzey İtalya ve Bulgaristan’daki tesislerinde 114 Milyon dolarlık yatırım yapacak

1935 yılında, Paşabahçe’de 400 çalışanıyla yola çıkan Şişecam, bugün 14 ülkede 45 tesisi ve 25 binden fazla çalışanıyla global arenadaki önemli Türk şirketlerinden biri. Cam ev eşyası alanında en büyük iki, cam ambalaj ve düz cam alanlarında ise en büyük beş global üretici arasında yer alan Şişecam, Türkiye, Kuzey İtalya ve Bulgaristan’da yeni yatırımlara hazırlanıyor. Şirketten KAP’a yapılan açıklamaya göre inşası devam eden Türkiye Tarsus düzcam tesisinde ve Kuzey İtalya ile Bulgaristan’da bulunan mevcut düzcam tesislerinde birer adet olmak üzere toplam üç adet yeni kaplamalı cam hattı yatırımı yapılacak. 114 milyon dolarlık yatırımla Şişecam’ın dünyadaki mimari camlar kaplama hattı sayısının 7’ye, 22 milyon m2/yıl olan kaplamalı cam kapasitesinin 41,5 milyon m2/yıla ulaşması hedefleniyor. Yeni hatlar 2025 yılı içerisinde devreye alınacak.

DÜNYADAKİ MİMARİ CAMLAR KAPLAMA HATTI SAYISI 7’YE ÇIKACAK

Şişecam’ın KAP’a yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Şişecam, faaliyet gösterdiği tüm ülke ve coğrafyalarda yüksek operasyonel verimlilik ve optimizasyon odağı ile değer yaratan yatırımlarını devam ettirme hedefindedir. Bu doğrultuda, yeni kaplamalı cam hattı yatırımları ile; düzcam faaliyet alanında artan kaplamalı cam talebinin karşılanması, geliştirilen operasyonel verimlilik ve genişletilen ürün yelpazesi ile rekabetçi konumun korunması ve katma değerli ürün üretim hacminin artırılması suretiyle son kullanıcılara değer yaratılması amaçlanmaktadır. Bu yatırımlar, düzcam ürünlerini, sürdürülebilir değer önerisi ile son tüketiciye ulaşan ısı yalıtımlı mimari cam ürünlerine dönüştürecektir.

2025 yılı içerisinde devreye alınması planlanan; Tarsus düzcam tesisimizdeki 7 milyon m2/yıl kapasiteli kaplamalı cam hattının; Kuzey İtalya Düzcam tesisimizdeki 6,5 Milyon m2/yıl kapasiteli kaplamalı cam hattının; Bulgaristan düzcam tesisimizdeki 6 milyon m2/yıl kapasiteli kaplamalı cam hattının işletme sermayesi dahil toplam 114 Milyon ABD doları yatırım bedeli ile tamamlanması ve Şişecam’ın tüm dünyadaki mimari camlar kaplama hattı sayısının 7’ye, halihazırda ortalama ürün karışımına göre 22 milyon m2/yıl olan kaplamalı cam kapasitesinin 41,5 milyon m2/yıla ulaşması hedeflenmektedir.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x