ABD’de enflasyon verileri belli oldu: Fed’in faiz kararını nasıl etkileyecek?

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta aylık bazda yüzde 0,6 ile beklentiler dahilinde, yıllık bazda ise yüzde 3,7 ile piyasa beklentilerinin üzerinde arttı.

ABD Çalışma Bakanlığı, ağustos ayına ilişkin tüketici enflasyonu verilerini açıkladı.

Buna göre, Amerikalı tüketicilerin yaşam maliyeti ağustosta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 arttı.

Piyasa beklentilerine paralel artış gösteren TÜFE, Haziran 2022’den bu yana en büyük yükselişini kaydetti. TÜFE, temmuzda aylık bazda yüzde 0,2 artmıştı.

Ülkede TÜFE, ağustosta yıllık bazda ise yüzde 3,7’lik artış kaydetti. Beklentiler, TÜFE’nin bu dönemde yıllık bazda yüzde 3,6 artması yönündeydi. Yıllık enflasyon, temmuzda yüzde 3,2 olmuştu.

Benzin fiyatlarında yaşanan artış, enflasyonu da artırdı

Söz konusu dönemde petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle benzin fiyatlarında yaşanan artış, enflasyondaki aylık yükselişte en etkili kalem oldu.

Enerji endeksi ağustosta aylık yüzde 5,6 artarken, yıllık yüzde 3,6 azaldı. Enerji kalemi altındaki benzin fiyatları da bu dönemde aylık yüzde 10,6 artarken, yıllık yüzde 3,3’lük azalış kaydetti.

Aynı dönemde barınma fiyatlarındaki artış da enflasyondaki aylık yükselişte etkili kalem olmayı sürdürdü. Barınma endeksi, ağustosta aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda yüzde 7,3 arttı.

Gıda endeksi de bu dönemde aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 4,3’lük artış kaydetti.

Fed’in faiz kararını nasıl etkileyecek?

NTV’de yer alan habere göre, BlombergHT’ye konuşan Nationwide Life Insurance Co. Kıdemli Ekonomisti Kathy Bostjancic çekirdek enflasyon rakamının hayal kırıklığı yarattığını belirterek “Bu durum Fed için şahin bir alarm ve Kasım veya Aralık’ta faiz artışının mümkün olabileceğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Jerome Powell Ağustos sonunda gerçekleşen Jackson Hole Sempozyumunda enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve gerekirse daha fazla artış olabileceği mesajını vermişti.

Fed Temmuz toplantısında politika faizini yüzde 5,25 – 5,5 ile 22 yılın zirvesine çıkarmış, 2023 için bir faiz artışı daha mesajını vermişti.

Piyasalar, 19-20 Eylül toplantısında Fed’den bir değişiklik beklemiyor. Vadeli kontratlarda Kasım’da faiz artışı daha da az fiyatlanıyor.

Bloomberg Economics Ekonomistleri Anna Wong ve Stuart Paul baz senaryolarına göre Fed’in Eylül sonrasında da faiz artırmayabileceğini, ancak Kasım’da faiz artırım ihmalinin yükseldiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x